Aktualności

Wiadukt wybudowany w pół roku - film

Trakcja PRKiI jest generalnym wykonawcą wiaduktu drogowego w Rogowie. Obiekt, oddany do użytku 11 grudnia,  powstał zaledwie w pół roku i rozwiązał jeden z kluczowych problemów komunikacyjnych na drodze łączącej Łódź z trasą Warszawa - Katowice. Budowę filmowano specjalną kamerą poklatkową.

Prace przy budowie wiaduktu zostały zarejestrowane kamerą, wykonującą zdjęcia co godzinę, przez prawie cały okres prowadzenia prac. Zebrano w ten sposób blisko 7 tysięcy zdjęć, z których powstał film typu „time lapse”, unikatowy na skalę inwestycji drogowych i kolejowych w Polsce.  Film jest dostępny na kanale Grupy Trakcja na Youtube pod adresem http://youtu.be/zi6kXqR4nj8.

Obiekt powstawał w miejscu skrzyżowania w poziomie szyn na linii kolejowej Warszawa - Łódź, należącejdo jednej z najbardziej obciążonych w Polsce. W ciągu doby przejeżdża nią ponad 100 pociągów. Z tego powodu w okresach szczytu komunikacyjnego szlaban zamykano nawet 10 na godzinę, co od lat było kluczowym utrudnieniem na tej trasie. Zanim przystąpiono do konstrukcji obiektu wykonawca opracował dokumentację i uzyskano niezbędne pozwolenia, po czym wykonano szereg prac przygotowawczych, takich jak: budowa prawie 900 m drogi objazdowej i tymczasowego przejazdu kolejowego. Posadowienie wiaduktu o masie ponad 4 300 ton wymagało wzmocnienia gruntu prawie 200 kolumnami wprowadzanymi do głębokości 14 m. Zadania wymagające wstrzymania ruchu pociągów wykonywano podczas krótkich nocnych przerw, dlatego pasażerowie nie odczuli żadnych utrudnień podczas prowadzonych prac. Budowa obiektu o długości prawie 48 m długości i dostosowanego do najwyższej klasy obciążenia rozpoczęła się wiosną tego roku i zakończyła w październiku 2014 r. Po odbiorach technicznych pierwsze samochody pojechały po nim 11 grudnia 2014 r.

 

Informacje dla mediów

Robert Kuczyński

dyrektor ds. komunikacji

r.kuczynski@grupatrakcja.com

Powrót do listy