Aktualności

Zaplecze techniczne ŁKA gotowe

Trakcja PRKiI S.A. jest generalnym wykonawcą zaplecza technicznego pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Prace budowlane zostały zakończone we wrześniu, a wraz z nimi rozpoczęły się odbiory techniczne w urządzeń w poszczególnych branżach. W ciągu zaledwie 12 miesięcy - kamień węgielny wmurowano 11 października 2013 r. - powstała kompletnie wyposażona hala o długości 140 metrów i 40 metrów szerokości.

Obiekt składa się z czterech części: naprawczo  serwisowej z trzema torami, myjni, gdzie znajduje się czwarty tor oraz zaplecza biurowo – socjalnego i magazynu. Zaplecze jest wyposażone w wiele nowoczesnych urządzeń służących codziennej obsłudze i bieżącym naprawom pociągów ŁKA.

Na poszczególnych torach zostały zlokalizowane: tokarka podtorowa, laserowe stanowisko do pomiarów zestawów kołowych, waga do pomiaru nacisku kół, zapadnia oraz stanowisko napiaszczania. Ekologiczna myjnia wykonuje również takie procesy, takie jak: odladzanie, odfekalnianie oraz nawadnianie.

Myjnia, zlokalizowana wewnątrz hali zaplecza ŁKA, jest pierwszym tego typu urządzeniem stosowanym do obsługi taboru kolejowego. Mycie pociągu trwa maksymalnie 30 minut, przy czym pełen proces, z uwagi na procedury bezpieczeństwa, związane m.in. z wyłączeniem napięcia w sieci trakcyjnej, wydłuża się do około godziny. Kształt szczotek i długość ich poszczególnych części, został odpowiednio dostosowany do kształtu jednostki, co gwarantuje jej dokładne umycie.

Koszt budowy wyniósł ponad 55,2 mln zł netto.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego inwestycję na kanale Grupy Trakcja na Youtube pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=HlpfdFqlmnQ .

 

Informacje dla mediów

Robert Kuczyński

dyrektor ds. komunikacji

r.kuczynski@grupatrakcja.com

Powrót do listy