Aktualności

Budujemy z szacunkiem dla historii

Trakcja PRKiI przygotowała świąteczny prezent ku uciesze Miłośników Kolei, odwiedzających Stację Muzeum, a także tych, którzy pasjonują się zabytkami kolejnictwa. Naszej firmie jego przygotowanie sprawiło szczególną radość!

Podczas modernizacji stacji Warszawa Główna narodził się pomysł odrestaurowania zabytkowego żurawia wodnego, który stał na uboczu Stacji Muzeum. Zadanie to nie było przewidziane w zakresie umowy dotyczącej przebudowy stacji. Żuraw wodny eksponowany na terenie muzeum został wyprodukowany w Zakładach Mechanicznych Neusaltz (Nowa Sól) w 1920 r. Urządzenia te służyły do zasilania parowozów w wodę i były umieszczane na międzytorzu w parowozowniach oraz na większych stacjach kolejowych.

Przed renowacją eksponat został zdemontowany, zbadany pod kątem uszkodzeń i pęknięć, oczyszczony, wypiaskowany i pomalowany specjalną farbą. Kolejnym istotnym krokiem było przygotowanie nowego miejsca dla usytuowania żurawia, by jak najrealniej obrazował swoje dawne przeznaczenie. Po odpowiednim zabezpieczeniu, elementy żurawia zostały przetransportowane i zamontowane na przygotowanym betonowym cokole na terenie Stacji Muzeum w bezpośrednim sąsiedztwie parowozu, w miejscu widocznym dla przyszłych pasażerów. Dziś odrestaurowany żuraw dumnie przypomina o minionej epoce pary z początków kolejnictwa. Całość prac została wykonana pod czujnym okiem konserwatora i nie miała wpływu na prace na kontrakcie.

 

Informacje dla mediów

Robert Kuczyński

   dyrektor ds. zasobów ludzkich i komunikacji

r.kuczynski@grupatrakcja.com

 

 

 

Powrót do listy