Kurs otwarcia: TRK 1,7100 Kurs bieżący: TRK 1,7750 D/D-1: 0,0550 (3,20%) Więcej
PL | EN
16/04/2009 08:16

13/2009 – Informacja o zawarciu znaczącej umowy

W nawiązaniu do raportu nr 9/2009 z dnia 27 marca 2009 roku dotyczącego wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu dotyczącym zamówienia publicznego prowadzonego w formie przetargu ograniczonego, Zarząd spółki Trakcja Polska S.A. informuje, iż w dniu 16 kwietnia 2009 roku spółka zależna od Emitenta, Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych – 7 S.A. z siedzibą w Warszawie, jako Lider Konsorcjum spółek w składzie:
– Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych S.A. (Pełnomocnik Konsorcjum);
– Andrzej Sawicki (Partner),

(zwani łącznie jako „Wykonawca”), zawarła z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Oddział Regionalny w Gdańsku („Zamawiający”) umowę na wykonanie zamówienia: „Modernizacja linii kolejowej nr 223 Czerwonka – Ełk, na odcinku Orzysz – Ełk w km 85,300 ¸ 120,739”.

Wartość kontraktu netto: 38.066.367,32 zł

Termin zakończenia robót: 30.11.2012 r.

Zabezpieczenie wykonania umowy:
Wykonawca udziela:

  • rękojmi na wykonane roboty budowlane objęte umową na okres 24 miesięcy kalendarzowych;
  • gwarancji jakości na dostarczone materiały na okres 24 miesięcy kalendarzowych

Wykonawca wniesie zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości  5% wynagrodzenia umownego brutto (z podatkiem VAT), tj. 2 322 048,41 zł w formie gwarancji ubezpieczeniowej.

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy zostanie zwrócone lub zwolnione:

  • w częściach zabezpieczających należyte wykonanie umowy, dla każdej części w każdym roku realizacji umowy wynoszącej 70% wysokości zabezpieczenia, wyliczonej proporcjonalnie od wartości robót brutto wykonanych i wykazanych w „rozliczeniach rocznych robót” dla danego roku realizacji umowy – w terminie 30 dni od dnia sporządzenia rocznego protokołu odbioru robót uwzględniającego roboty wykonane w danym roku realizacji umowy i uznania ich przez Zamawiającego jako należycie wykonane, tj. w ciągu 30 dni: po bezusterkowym odbiorze robót uwzględnionych w „rocznym rozliczeniu robót” zadania lub protokolarnym stwierdzeniu przez strony usunięcia przez Wykonawcę wszystkich wad i usterek, i po przedstawieniu przez Wykonawcę dowodów uregulowania wynagrodzenia przysługującego podwykonawcom.
  • w częściach dotyczących rękojmi za wady i gwarancji jakości – kwoty pozostawione w wysokości 30% zabezpieczenia, w każdym roku realizacji umowy, na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi i gwarancji jakości, będą zwracane nie później niż w 15. dniu po upływie okresów rękojmi za wady i gwarancji jakości, liczonych od dat sporządzenia „rocznych protokołów robót”.

Warunki płatności:

  • Rozliczenia za wykonanie przedmiotu odbioru będą się odbywały fakturami częściowymi, wystawianymi  raz w miesiącu, za wykonane prace projektowe i roboty na podstawie protokołów odbioru wykonanych robót podpisanych przez obie strony dla robót i dostaw sporządzonych w oparciu o księgi obmiarów robót, maksymalnie do wysokości 90% wartości umownej danego elementu (robót) wyszczególnionego w harmonogramie rzeczowo-finansowym, dla danego roku realizacji umowy.
  • Rozliczenie końcowe zakresu rzeczowo-finansowego, wykonanego w danym roku realizacji umowy, nastąpi roczną fakturą przejściową przekazaną Zamawiającemu nie później niż do dnia 30 listopada danego roku realizacji umowy, na podstawie rocznego protokołu odbioru wykonanych robót.
  • Rozliczenie końcowe zadania inwestycyjnego nastąpi fakturą końcową, na podstawie protokołu odbioru końcowego zadania.


Termin zapłaty faktur Wykonawcy będzie wynosił 30 dni

Zaliczka: brak.

Kary umowne
Wykonawca zapłaci Zamawiającemu kary umowne:
1)  w wysokości 0,05% wynagrodzenia umownego brutto za każdy dzień zwłoki w oddaniu przedmiotu zamówienia,2)  w wysokości 0,05% wynagrodzenia umownego brutto za każdy dzień zwłoki po upływie terminu usunięcia wad,
3)  w razie odstąpienia od realizacji umowy wskutek okoliczności, za które odpowiada Wykonawca – w wysokości 10% wartości wynagrodzenia umownego brutto.
Wykonawcy, który nie wykonał swojego obowiązku umownego w ustalonym terminie, Zamawiający ustala dodatkowy termin wykonania. W razie niewykonania tego obowiązku w dodatkowym terminie wysokość kar pieniężnych ulega zwiększeniu o 50% (dotyczy kar za opóźnienia Wykonawcy).
Jeżeli kara umowna nie pokrywa poniesionej szkody, Zamawiający ma prawo żądać odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary (art. 484 kc).
Wykonawcy przysługuje kara umowna w zryczałtowanej wysokości 10.000 zł, za każdy przypadek zawarcia umowy Wykonawcy z podwykonawcą lub podwykonawcy z dalszym podwykonawcą, zmiany lub zatrudnienia nowego podwykonawcy, zmiany warunków umowy z podwykonawcą bez zgody Zamawiającego oraz w przypadku nieuwzględnienia sprzeciwu lub zastrzeżeń do umowy zgłoszonych przez Zamawiającego.

Zamawiający zapłaci Wykonawcy kary umowne:
1)  w wysokości 0,05% wynagrodzenia umownego brutto za kazdy dzień zwłoki w przekazaniu placu budowy,
2)  w wysokości 0,05% wynagrodzenia umownego brutto za każdy dzień zwłoki w dokonaniu odbioru końcowego przedmiotu umowy.

Zapisy umowy nie zawierają zastrzeżeń co do warunku lub terminu.

Pozostałe warunki zawarte w umowie nie odbiegają od powszechnie stosowanych w umowach o podobnym charakterze.

Wartość kontraktu przekracza 10% kapitałów własnych Trakcji Polskiej S.A. w związku z tym stanowi znaczną umowę w rozumieniu § 2 ust. 1 pkt. 44 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim.

Podstawa prawna: art. 56 ust. 1pkt. 2  Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego obrotu oraz o spółkach publicznych.


Maciej Radziwiłł – Prezes Zarządu
Tadeusz Kozaczyński – Wiceprezes Zarządu

Top